Hukuk Çevirisi

Hukuk metinleri, kişinin ana dilinde bile anlaması güç olan ve kendine has ifadelere ve yapılara sahip metinlerdir. Hemen her lisanda hukuk; özel terminolojisi olan ve yabancı dillerden ciddi etkileşimin söz konusu olduğu bir dile sahiptir. Gerek Türk hukuk sisteminde yer alan terimler, gerekse diğer ülkelerin hukuk sisteminde kullanılan özel terminoloji dönüştürülürken doğrudan tercüme çoğunlukla yanlış sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Yapılan bir çeviride hata veya eksiklik olması sizi hukuki açıdan zor durumda bırakabilmektedir veya herhangi bir yanlış ifadenin sizin için maddi yaptırımları olabilmektedir. Zira eş anlamlılık konusu dikkate alındığında, bir kelimenin hukuk terminolojisinde birçok anlamı olabilmektedir ve bu bir tek kelime, bütün anlatımı değiştirecek niteliğe sahip olabilmektedir. Hukuk metinleri gibi son derece ciddi metinlerin gelişigüzel çevrilmesi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Örneğin, bir dava metni çevirisi yapılırken terimlerin çok doğru dönüştürülmesi, Türkçe’de karşılığı olmayan kelimelerin konu akışına göre doğru karşılıklarının bulunması gerekmektedir.

Bu şartlar altında çevirinin, bu alanda uzman çevirmenler tarafından yapılması büyük önem arz edecektir. Biz bu noktada hukuk çevirileri için alanında uzman çevirmenlerin görevlendirilmesini sağlamaktayız. Dil hakimiyetinin yanı sıra uzmanlarımız hukuk alanında da ciddi bir deneyime sahiptir. Çevirisini yaptığımız tüm dillerde, alanlarında uzman hukuk tercümesi yapan çevirmenlerimiz kadromuzda yer almaktadır.

Bizimle güvendesiniz

Hukuk çevirisi, birçok alanda ihtiyaç duyulabilen ve yaptırıma haiz sonuçları olan metinlerdir. Gerek ticari iş ve işlemlerde ihtiyacınız olan hukuk metinleri çevirileri, gerekse özel alanda veya kamu alanında ihtiyacınız olan hukuk tercümesi işlemleri şirketimiz tarafından özenle gerçekleştirilmektedir. Marka ve patent işlemlerinde kullanılmak üzere oluşturulan hukuki metinlerin çevirileri, marka ve patent alanında uzman çevirmenlerimiz tarafından yapılmaktadır. Bu alanda özel çalışmalarımız yer almakta olup konu hakkında detaylı bilgiye patent çevirisi linkinden kolayca erişebilirsiniz. Bunun yanında hukuk metinleri bu alanda ve diğer tüm alanlarda dilerseniz noter onaylı ve yeminli olarak da yapılabilmektedir. Kritik belgelerin resmi makamlarca kimi zaman noter onaylı çevirileri talep edildiğinden sizin de bu belgeleri bizden onaylı olarak talep etmeniz mümkündür. Noter onaylı hukuk metni çevirileri, çevirmenler tarafından garanti edilmektedir ve sorumluluk çeviriyi yapan firmaya ait olmaktadır. Bu kapsamda yeminli çeviri ve noter onaylı çeviri hizmetleri son derece güvenilir hizmetlerdir.

Tüm ihtiyaçlara yönelik hukuki metin çevirileri

Hukuk çevirisi tüm tüzel ve özel alanlarda kullanılmak üzere gerçekleştirilebilmektedir. Sözleşme, kontrat, dava dilekçeleri, dava neticeleri, yargı ve yüksek yargı kararları, uluslararası antlaşmaların çevirileri, uluslararası ticaret sözleşmeleri, gümrük beyannameleri, şirket sözleşme ve kuruluş belgeleri, mevzuat ve yönetmelikler ile ilgili her türlü doküman, yasalar ve bunlar dışında kalan resmi nitelikte her bilgi ve belge hukuk çevirisi hizmetleri kapsamında değerlendirilmektedir.

Özellikle uluslararası ticaret yapmakta olan firmaların, Türkiye’deki iş ve işlemleri ile ticari faaliyetlerini sürdürdükleri dış ülkelerdeki iş ve işlemlerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için ticari faaliyetleri ait hukuki metinlerin en iyi şekilde dönüştürülmesi ve bu sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesinin sağlanması gerekmektedir.

Mavi Çeviri Hizmetleri olarak her türlü işletme ve özel kişi için nitelikli çeviri hizmetleri sunmaktayız. Uluslararası standartlarda kaliteli çeviri hizmetlerine bizimle en sorunsuz şekilde erişebilirsiniz. Şirketimiz, sadece hukuk çevirileri alanında değil diğer tüm çeviri hizmetlerinde sıfır hata ile işlem yapma vizyonuyla çalışmaktadır. Tüm müşterilerimizle ihtiyaçları kapsamında uzun süre birlikte iş yapmayı ve karşılıklı fayda elde etmeyi firma vizyonu olarak benimsemiş durumdayız. Hukuk tercümesi alanındaki tüm ihtiyaçlarınız için bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Size aradığınız hizmeti, ödediğiniz ücretin tam karşılığı olacak bir şekilde sunuyor olacağız.