Noter Onaylı Çeviri

Ülkemizde ve dünyada hukuk mekanizmasının bir parçası olan noterler, bilgi ve belgelerin devlet nezdinde onaylanmasının ve aslına uygun veya prosedüre dahil olarak işaretlenmesinin yetkili mercidir. Çeviri metinleri, normal koşullarda çeviren bakımından herhangi bir sorumluluk doğurmamaktadır. Bu noktada, kimi zaman çeviri sahipleri yanlış tercümeler nedeniyle mağdur olabilmekte ve buna istinaden kendini garantiye almak için ya da resmi kurumların talebi doğrultusunda zorunlu olarak noter onaylı çeviri almak durumunda kalabilmektedir.

Elbette çeviri yapan firmalar, müşterileriyle sürekli iş yapabilmek istiyorlarsa ve firma olarak kurumsal bir misyonu benimsemiş durumdaysa en az noter onaylı tercüme kadar nitelikli işi ortaya koymak durumundadır. Şirketimiz bu noktada noter onaylı olsun ya da olmasın tüm metinlerin en mükemmel biçimde çevrilmesini sağlamaktadır. Fakat bahsettiğimiz gibi resmi makamlar bazı çevirilerim noter onaylı olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu durumda yeminli tercümanlar tarafından imzalanıp kaşelenen ve noter tarafından onaylanan bilgi ve belgeleri ilgili makamlara iletmeniz gerekmektedir. Bu belgelere örnek olarak uluslararası hukuk belgeleri, pasaport, kimlik, yetki belgesi, firma kuruluş belgesi, gümrük belgeleri ve benzeri resmi evraklar gösterilebilmektedir.

Şirketimiz, ihtiyacınız olan herhangi bir alanda noter onaylı tercüme ve yeminli tercüme hizmetlerini verebilir, dilerseniz zaruret arz etmese dahi metinlerinizi noter onaylı olarak talep edebilirsiniz.

Noter onayı ne için gereklidir?

Resmi kurumlar, şartlar ne olursa olsun başka bir resmi kurum tarafından tahsil edilmeyen evrakları kabul etmeyebilmektedir. Örneğin yurt dışında aldığınız bir diplomanın, Türkiye’deki makamlar tarafından onaylanabilmesi için mutlaka Türkçe’ye dönüştürülmesi ve noter tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz; diploman bir örneğini bir resmi kuruma vermek istediğinizde noter onayı olmayan diploma Türkçe yazılmış olsa dahi kabul edilmeyecektir. Noter onaylı tercüme de bu sebeple resmi makamların talebidir.

Elbette noter onaylı çeviri aynı zamanda, resmi olarak kabul edilmek zorunda olunan bir belgedir. Hiçbir resmi kurum, tüzel kişi veya özel kişi noter onaylı çevirisi yapılmış bilgi ve belgeleri kabul etmemek durumunda olamaz. Kanunlarımıza göre, yeminli tercümanlar noterler nezdinde çeviri yaparak yaptıkları çevirileri onaylatmaktadır ve müşteriye teslim etmektedir. Bu belgelerin bütün resmi kurumlar nazarında geçerliliği kanunlarla korunmaktadır.

Yeminli tercüme nedir?

Yeminli tercüme, noter onaylı çeviri sisteminin içerisinde yer alan bir kavramdır. Mütercim tercümanlar noterler tarafından yemin ettirilerek görevlendirilir. Yeminli tercümanların imza edip kaşeledikleri çeviriler sorgusuz biçimde kabul edilmektedir. Daha önemlisi yeminli tercüme, tercümana bir sorumluluk yüklediğinden ortaya çıkarılan metin zaten yüksek standartlarda olacaktır. Çevirmen ettiği yeminde, doğru eksiksiz ve objektif çeviri yapacağını garanti etmektedir. Bunun aksi davranışlarda hukuki yaptırım söz konusudur ve bu nedenle hiçbir çevirmen aksi yönde davranışta bulunmamaktadır.

Firmamız noter onaylı çevirilerin yanı sıra, onay talep edilmeyen metinlerde de en az noter onaylı çeviri kadar nitelikli metinleri ortaya koymaktadır. Zorunlu olarak noter onayı istenen metinleri sorumsuzca onaylatabilmektedir ve sizlere hızlı bir şekilde ulaştırabilmektedir. Çeviri hizmetlerinde yüksek standartlar ve problemsiz bir işlem süreci için bizimle çalışabilirsiniz. Şirketimiz samimiyet ve ciddiyeti en iyi şekilde bir araya getirip sizlere en doğru hizmetleri, en uygun zamanda ve en uygun maliyetlerle sunmaya çalışmaktadır. Kadromuzda yer alan uzman personellerimiz, sizler için mükemmel sonuçları ortaya koyacak sektör standartlarında hizmet sağlamaktadır. Noter onaylı çeviri veya diğer her türlü çeviri hizmeti için bize dilediğiniz zaman erişebilirsiniz. İletişim linkinde yer alan kanallardan bize şimdi ulaşıp hizmetler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz ve ihtiyaçlarınızı belirterek çözüm talep edebilirsiniz.