Patent Çevirisi

Fikri ve Sınai haklar çerçevesinde 20. yüzyılın başından beri buluşlar, ürün geliştirmeleri, faydalı model ve benzeri tüm ticari menfaat sağlama olasılığı bulunan bilimsel ve teknik geliştirme patent ile buluşu yapan taraf adına tescil edilmektedir. Ülkemizde ise fikri mülkiyet sektörü günden güne gelişmeye devam etmektedir. Belli bir süre boyunca herhangi bir buluştan veya ticari markadan elde edilecek tüm maddi veya manevi fayda, başvuru sahibi kişi veya kuruluşun da fayda elde edeceği biçimde uluslararası yasalar kapsamında korunmaktadır. Elbette fikri mülkiyet hakkı yalnızca ülkemizde tescil edilmesi yeterli olmayan bir haktır. Ülkemizin de dahil olduğu uluslararası toplulukların öngördüğü biçimde patentlerin ve ticari markaların tescil edilmesi gerekmektedir. Elbette, örneğin Türkiye’ye yapılacak bir patent başvurusu için ilgili tüm bilgi ve belgelerin tescil makamlarının kabul ettiği dile dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu ise, fikri ve sınai haklar ile ilgili belgelerin çevirisine dair ihtiyacı arttırmaktadır.

Patent çevirisi alanında uzman çevirmenler ile çalışan şirketimiz, uzman ekip ile kaliteli çevirinin ve zamanında teslimin yanı sıra belgelerin Türk Patent Enstitüsü’nün istediği formatta ve mevzuata uygun olmasını da sağlamaktadır. TPE tarafından talep edilen patent tarifnameleri, patent başvuruları, emtia çevirileri, vekaletnameler, dava dilekçeleri, araştırma raporları gibi belgeler için çeviri hizmeti vermekteyiz. Tarifnameler için medikal, farmasötik, teknik, mühendislik, kimya, otomotiv, tekstil, havacılık ve benzeri alanlarda bilgili ve deneyimli çevirmenlerimiz ile size yardımcı olabilmek için buradayız. Bu anlamda şirketimiz patent alanında bilgili ve yetkin çevirmenler ile çalışmaktadır. Patent almak istediğiniz alan ne olursa olsun biz sizin için nitelikli hizmetleri sunabilmekteyiz.

Patentinizi riske atmayın

Geliştirdiğiniz buluş için yurt içinde koruma sağlayacak patent başvurusunu global anlamda geçerli hale getirmeniz yapacağınız en doğru şey olacaktır. Zira günümüzde dünya, veriyi hızla binlerce kilometre öteye çekebilebileceğinden belki de sizin buluşunuz bir başka kişi ya da kurum tarafından uluslararası onay alınmak suretiyle ele geçirilebilmektedir. Bu noktada kimi zaman uluslararası patent başvurusu yapılmış olsa dahi bazı çeviri hatalarından dolayı uluslararası onay reddedilebilmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için gerek Türk Patent Enstitüsü tarafından istenen formatın elde edilmesi, gerekse doğru çeviri ile patentin ilgili makamlara hatasız biçimde sunulması büyük önem arz etmektedir. Süreç içerisinde herhangi bir şekilde buluşun bu makamlardan geri dönmemesi için maksimum hassasiyetle ve yeterli donanım ile çeviri yapılmalıdır. Elbette bunun için ihtiyacınız olan bizimle hemen iletişime geçerek patent çevirisi işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlamanızdır.

Patent çevirisi deneyim ve uzmanlık gerektirir

Yukarıda değindiğimiz gibi patent çevirisi, ilgili olduğu alanda deneyimi olmayan ve bilgisi sınırlı olan çevirmenler tarafından gerçekleştirilmesi oldukça zor olan bir uygulamadır. Örneğin tekstil ve medikal birbirinden çok farklı sektörlerdir ve terminolojik olarak da bu iki sektörün farklı olduğunu söylemek mümkündür. Burada önemli olan, çevirmenin farklı sektörlerde ne kadar deneyimi olduğu ve konulara hakimiyetidir. Çeviride hata elbette kabul edilemez. Ancak, uzman olmayan kişilere teslim edeceğiniz özellikle paten çevirisi gibi hassas çevirilerde hataların ortaya çıkması ve hem maddi hem manevi olarak oldukça maliyetli olan patentinizin çeviri hatası yüzünden reddedilmesi veya koruma kapsamının zarar görmesi mümkündür.

Patent çevirisi işlemlerinizde size gerçekten kaliteli hizmet verebilecek, alanında uzman ve vizyonu itibariyle işini en iyi şekilde yapmak isteyen bir çözüm ortağı ile çalışmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Biz patent çevirisi alanında özel uzmanlığı bulunan bir firma olarak, gerek bireysel müşterilerimiz gerekse kurumsal müşterilerimiz için patent tercümesi ve sürece dahil tüm çeviri işlemlerini gerçekleştirmekteyiz ve ize sorunsuz bir süreci, sistematik bir yaklaşım ile sürdürdüğümüz çalışmalarımız kapsamında sunabilmekteyiz. Geliştirdiğiniz fikirlerin uluslararası boyutta güvenceye alınması ve size uzun vadeli fayda sağlayabilmesi için üzerimize düşen sorumluluğu hassas bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Bize şimdi ulaşarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilir ve patent tercümesi işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz. Uzman personelimiz size her noktada fazlasıyla destek vermek üzere hizmetinizde olacaktır.